Exkurze do Planetária Ostrava

Ve čtvrtek 10. listopadu 2022 vyměnili žáci 6.A/B třídy školní lavice za mimoškolní vzdělávání v Planetáriu v Ostravě. 

V sále tamního planetária žáci zhlédli hodinový program, který byl rozdělen na 2 části.

První část byla zaměřena na podzimní oblohu a její souhvězdí. Také se děti blíže seznámily s planetami Mars, Jupiter, Saturn a přirozenou družicí Země Měsícem. Viděli Polárku, souhvězdí Velké a Malé medvědice. 

Druhá část programu měla název Bouřlivá planeta. Tato projekce žákům ukázala příčiny a důsledky pohybu litosférických desek, které způsobují zemětřesení, sopečnou činnost a vlny tsunami, a zjistili, jaké to má dopady na živé organismy. 

V druhé polovině návštěvy se obě třídy podívaly do hvězdárny, kde si žáci poslechli zajímavé informace o dalekohledu a fungování hvězdárny. I když počasí nepřálo a nebylo možné pozorovat hvězdy či planety, pan průvodce i přesto našel objekt, na který se žáci mohli díky dalekohledu podívat. 

Poslední čas děti strávily v Experimentáriu, ve kterém bylo k vidění mnoho zajímavých expozic. Žáci si vše sami mohli vyzkoušet. Za zmínku stojí stimulátor měsíční gravitace, gyroskop, tsunami, virtuální grafitti, tornádo, obloha na tabletu, zrcadlový labyrint, letový stimulátor či polární záře. Žáci dostali pracovní listy, které pomocí informačních panelů vyplňovali. Po celou dobu exkurze si upevňovali a prohlubovali již probranou látku. 

Podle ohlasů žáků se všem exkurze líbila a doufají, že se ještě někdy do planetária podívají, ať už se školou, nebo s rodiči.
Mgr. Lucie Seberová