V rámci vzdělávacích témat “Povolání a čím budu?” jsme zjistili jak moc je důležitá práce, jak je potřebná, ale také rozmanitá a zábavná. Děti si ve školce vyzkoušely být kuchaři, číšníci, květináři, stolaři, zedníci a stavitelé, vynálezci i krejčíci. Byli jsme se také podívat v opravdové krejčovské dílně na práci švadlenek.
Konečně po čtyřech letech odmlky jsme mohli opět přihlásit děti do plavecké školy ve Svibici
Pod Zvonek, na výuku plavání. Děti čeká deset lekcí seznamování a her ve a s vodou,
základy předplavecké přípravy a nakonec i opravdové plavecké závody.
Byli jsme se podívat ve Stanici mladých přírodovědců v Karviné, kde mají chovnou stanici
zvířátek, hlavně těch exotických, jako jsou hadi, agamy, papoušci, želvy, dikobrazi, opička.
Ale mají tam také nám velmi známý králík, činčila, morče, andulky. Nejsme lakomí, donesli
jsme jim i chutnou zeleninu a ovoce, to si to zvířátka mlsali.
Do školky přišel za dětmi preventista městské policie, aby dětem vysvětlil “jaká nebezpečí číhají na děti”. Děti se dozvěděli jak se správně chovat v autě, jak bezpečně a správně přecházet přes silnici, jak je důležité znát své jméno a svou adresu …
S dětmi, jejich sourozenci, rodiči a dalšími přáteli školy jsme si počkali až se setmí a v podvečer jsme se vydali na lampionový průvod v maskách a převlecích. Světýlkami z vlastnoručně vyrobených lampionů jsme si svítili na cestu parkem. Odvážné děti pak čekala na zahradě školky stezka odvahy a pytel plný překvapení.
Letos jsme na podzimní tvořivé dílny pozvali konečně (jako v minulosti) i rodiče a v podzimní tvořivé pracovní dílně jsme všichni společně – děti, rodiče a učitelky vyráběli papírové lampionky. Budeme je totiž potřebovat na brzký lampionový průvod!
Každoročně na podzim sbíráme s dětmi kaštany a žaludy. A i když jsme malí víme, že tím
děláme obrovskou práci. Víme, že tím pomáháme některým zvířátkům v zimě, aby měli něco
na přilepšení ke své potravě. Pan myslivec nám za to přišel poděkovat a navíc jsme se od
něj dozvěděli novinky z lesa.
Byli jsme se podívat na zajímavé akci Albertovy školy – Biojarmark. Viděli jsme tam různá domácí zvířata, zemědělské stroje a techniku, plodiny a suroviny z polí, lesů, luk i zahrad, vyzkoušeli jsme si interaktivní hry a svezli jsme se na ponících. Byla to skvělá, chytrá ekologická zábava.
Po prázdninách opět otevíráme brány naší mateřské školy a vítáme všechny děti v novém školním roce. Hned od prvních dnů měly děti možnost téměř po celé dopoledne zaskákat si v gumovém hradu a pohrát si na naší velké zahradě, aby první vstup do školky byl veselý a bez slziček.
Na návštěvu k nám do mateřské školy přijeli příslušníci městské policie a mohli jsme si spolu povídat celé dopoledne. Dozvěděli jsme se, co obnáší práce policisty, co všechno potřebují ke své práci, co musí umět a co by se stalo, kdyby nás nebránili a nechránili.
Mohli jsme si zblízka prohlédnout i vyzkoušet různé pomůcky a také sednout do policejního auta sespuštěnou houkačkou.
Zahradní slavnost s rozlučkovým programem pro všechny děti, ale hlavně s pasováním nejstarších dětí na školáky a zábavným programem, kde si děti mohly zatancovat a zakouzlit s Vílou, nechat si pomalovat obličej, zasoutěžit i sníst si báječný grilovaný párek je už minulostí. Teď už nás čeká léto, volné dny a prázdniny.
I když nám počasí moc nepřálo, přesto jsme stihli zhlédnout “dravčí show” u nás na zahradě, kterou nám poskytli sokolníci se svými krásnými dravci. Viděli jsme některé druhy dravců: poštolku, káně, puštíka, krahujce, sokola i jestřába. Viděli jsme, jak létají, umí si dosednout na připravenou ruku také jak si umí sami vzít chutnou odměnu. Všem se nám ukázka dravců moc líbila.
Jarní tvoření na oslavu příchodu jara jsme naplánovali na celý týden před příchodem prvního jarního dne, tedy před 21. březnem. V průběhu celého týdne jsme s dětmi připravovali, kreslili a vyráběli jarní výzdobu do oken, výzdobu interiéru a aranžovali jarní vazby. Na pracovní tvořivé dílně děti vyráběly barevné ptáčky (děti ze 3. třídy), husy (děti ze 2. třídy) a sluníčka (děti z 1. třídy). První jarní den jsme pak všichni společně slavnostně odemykali naší zahradu jarním klíčem – petrklíčem, aby nám i v ní sluníčko svými teplými paprsky probudilo trávu, květiny, stromy i zvířátka.
V březnu se děti ze 2. a 3. třídy s pomocí paní lektorky (AMOS Český Těšín) učily pracovat s keramickou hlínou. Není to tak jednoduché jako tvoření s modelínou. S keramickou hlínou se musí pracovat rychle, aby neuschla a nedrolila se, přidělávání jednotlivých část k sobě se lepí zdrsňováním a až po vypálení výrobku se nanáší glazura.
Uf, vše zdárně zvládnout, byla pro mnohé fuška! Snažení dětí se ale nakonec přece jen vyplatilo. Všem se povedly krásné výrobky z keramiky – velikonoční slepičky a “srdíčkový” dáreček maminkám k jejich blížícímu se svátku.
Že je kniha náš kamarád, už dávno víme. Že si v knihovně můžeme knihy vypůjčit, to jsme se dozvěděli od paní knihovnice na naší další návštěvě v knihovně na Havlíčkově ulici.
Navíc jsme si poslechli příběh o neposedné opičce, ke kterému jsme mohli také připojit a
doplnit jej povídání, soutěžemi i písničkami.
Od pondělka jsme se chystali – zdobili, kreslili, tančili, zpívali, lepili, tvořili a vše připravovali na dětský karneval. Huráááá, dočkali jsme se! Přišly víly, hasiči, princezny, spidermani, nindžové, rytíři, broučci, Karkulka, mořská panna, robot … Kouzlilo se, hrály hry, soutěžilo,
ale nejvíce tančilo. Bylo to príma a bylo veselo!
Vypravili jsme se s dětmi do Muzea, vzdělávat se tentokrát v oblasti přírodovědné. Nejsme lakomí a rádi se, hlavně v zimě, podělíme s ptáčky o drobečky a semínka, což je právě to, co ptáci v zimě těžko najdou sami. Aby se jim to pak dobře vyzobávalo, udělali jsme rovnou lojové semínkové koule, které jsme zavěsili na stromy před naší mateřskou školou. Ptáčci, dobrou chuť.
„Máme rádi zvířata, mají hebkou srst“. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní oči a vlastní ruce. I když – některá zvířátka ji tak hebkou zas nemají nebo místo srsti mají jiné pokrytí těla. Teď už to víme. Ve Stanici mladých přírodovědců v Karviné, kam jsme se zajeli s dětmi podívat jsme se dozvěděli mnohé další zajímavosti o životě některých zvířat, mohli jsme si je zblízka prohlédnout a mnohé jsme si mohli pohladit i nakrmit.
Všechny děti z naší mateřské školy už ví, jak můžeme pomáhat zvířátkům v zimě. Moc rádi to děláme, rádi pomáháme životnímu prostředí v okolí. Na naší velké zahradě máme rovnou tři krmítka, to aby se ptáčci neprali a sypeme do nich semínka a zrníčka. Vodnímu ptactvu, žijícím u řeky Olše nosíme zeleninu i ovoce, aby se i přes zimu měli dobře.
I ve školce jsme měli Vánoce. Opravdické – se stromečkem, se zvonečkem, s prskavkama, s dárečkama, s cukrovím i s koledou a vánoční pohodou. Pod stromečkem byly nejen velké dárky, ale i menší dárečky a ten si mohl každý z dětí vzít domů :-). Pouštěly se lodičky. krájelo se jablíčko, všem se nám to líbilo a těšíme se opět za rok.