Filipův pohár

V pondělí 29.1.2024 se v Praze konalo celostátní kolo soutěže finanční gramotnosti Filipův pohár. Jelikož jsme se z 280 škol dostali mezi 14 nejlepších, čekala i nás cesta do Prahy. Vydali jsme se již v neděli, abychom se mohli projít po Praze o obdivovat její památky a zajímavá místa. Po příjezdu jsme se vydali do České televize, kde jsou dvě výstavy zaměřující se na pořady a práci v televizi. Následně nás čekala pěší trasa, která vedla přes Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, Karlův most až na Pražský hrad. Během procházky jsme se zastavili také v paláci Lucerna, kde lze stát skutečně “pod koněm”. Knedlín, kde jsme ochutnali několik druhů knedlíků. Například mangový, borůvkový, sýrový, ratatouille nebo se zelím a kachním masem. Nesměla chybět ani nejužší ulička v Praze, městská knihovna a Luxor. Největší zábavou však pro žáky bylo pravděpodobně metro, kterým chtěli jezdit celý den. 

V den soutěže jsem se již vydali přímo na místo konání. Tedy do České národní banky. Soutěž byla rozdělena na 5 menších soutěží. Žáci usilovně bojovali, avšak konkurence byla velká. Skončili jsme však na krásném 10. místě. Žáci měli za úkol rozklíčovat kriminální případ Policie Čr, prokázat základní znalosti ve finanční gramotnosti, přehled v kybernetickém prostoru a logickém myšlení. Během programu měli žáci také možnost si prohlédnout návštěvnické centrum ČNB a podívat se například na padělané bankovky nebo zlatou minci, která má hodnotu 180 mil. Kč. 

Ač náš tým nevyhrál, každý žák obdržel novou deskovou hru ČSOB  – Pán peněz a batoh plný dárků.

Tým Těšínská Žebra měl také krásný pokřik. “Ať už český nebo polský, Těšín jede vždycky.” A ano, Žebra je odvozeno od jména našeho pana ředitele Marcela Žebroka.

V týmu byl Šimon Chroboček, Sofie Krištofíková, Šimon Wantulok, Daniel Hlawiczka a Josef Vaněk. Žáci 6.A a 6.B.

Žákům gratulujeme a věříme, že příští rok se opět vydáme za finančním vzděláváním do Prahy.

Mgr. Lenka Kvičalová